דבר ראש המחלקה

פרופ' יגאל לוין

ברוכים הבאים לחוג הרב-תחומי למדעי היהדות!

 

התחום האקדמי המכונה "מדעי היהדות" כולל בתוכו שלל נושאים: לימודי מקרא, תלמוד וספרות חז"ל, תולדות עם ישראל, ספרןת עברית, לשון עברית ושאר הלשונות השמיות והיהודיות, מחשבת ישראל, אומנות יהודית, לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה ועוד. בעולם האקדמי, כל אחד מהנושאים האלה נחשב "דיסציפלינה מדעית", הנלמדת והנחקרת בפני עצמה. אולם יש גם גישה אחרת, המחייבת דוקא שילוב של תחומי-דעת ושיטות מחקר, והיא זו שאנו מכנים "הגישה הרב-תחומית". גושה זו סוברת, שיש לאפשר ללומדת וללומד "לטעום" מכל התחומים השונים, כדי לבנות לעמצם את מסלולי הלימוד הייחודיים להם. לכך בדיוק נועד החוג הרב-תחומי למדעי היהדות.

 

החוג שלנו הוא חוג "ישן-חדש": הוא קיים כבר שנים רבות, אולם החל משנת הלימודים תשפ"א, הוא קבל פנים חדשות ותוכן חדש. כיום אנו מאפשרים לכל סטודנט להרכיב לעצמו את מערכת הלימודים, בהתאם לתחומי ההתעניינות הייחודיים שלו – כמובן בהתאם להגיון ולסבירות האקדמית (בכל זאת, יש להניח את היסודות לפני שבונים את הקומה העליונה). תלמידי החוג יכולים ללמוד במסגרת "חטיבות" מתוך המחלקות השונות בפקולטה למדעי היהדות, או להרכיב תכנית לימודים ייחודית לפי נושא מנחה. המצטיינים ביותר מוזמנים להשתתף בתכנית "כרמים", המקנה גם מלגת שכר-לימוד מלאה. סטודנטים שלנו משתתפים בארועים אקדמיים ואינטלקטואליים, וזוכים לליווי צמוד ביותר של סגל החוג.

 

בשנת הלימודים תשפ"ב, אנחנו מרחיבים את פעילות החוג, ומשיקים גם תכנית בינלאומית, שתלמד כולה בשפה האנגלית. מתעניינים בתכנית זו מוזמנים לבקר באתר ביה"ס הבינלאומי, בכתובת https://biuinternational.com/full-degree-program/undergraduate/the-multidisciplinary-program-of-jewish-studies/.

 

אני מזמין אתכם, כל אחת ואחד מכם, להצטרף אלינו למסע הזה, ללימוד מעמיק, מאתגר ומהנה של כל תחומי הידע של מדעי היהדות.

 

בברכה,

יגאל