אודות החוג הרב-תחומי למדעי היהדות

החוג הרב תחומי למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן שובר את המחיצות בין תחומי הדעת המסורתיים המרכיבים את הפקולטה ומאחד אותם לכדי מסלול משולב, ייחודי באופיו ועשיר בתכניו. מדעי היהדות כולם משולבים בחוג זה: לימודי תנ"ך ותלמוד, תולדות ישראל ואמנות יהודית, לשון עברית ושפות שמיות, לשונות היידיש והלאדינו, ספרות עם ישראל ופילוסופיה יהודית, לימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה ולימודי המזרח התיכון.

יתרונה של הפקולטה למדעי היהדות של אוניברסיטת בר-אילן הוא בסגל החוקרים והחוקרים הגדול המרכיב אותה ואת תשע מחלקותיהבהתאם, מי שמתעניין בבתי כנסת, יוכל ללמוד על היבטים היסטוריים וארכאולוגיים במחלקה ללימודי ארץ-ישראל וארכאולוגיה, על אמנות בבתי כנסת במחלקה לאמנות יהודית, על ההיבטים ההלכתיים במחלקה לתלמוד ועל בתי כנסת בקהילות שונות, במחלקה לתולדות ישראל וליהדות זמננו; במחלקה זו יוכלו ללמוד גם המתעניינים בעדות ישראל במזרח, ולהרחיב בתחום במחלקה ללימודי המזרח התיכון ובמחלקות לאמנות יהודית ומחשבת ישראל. אדם הרוצה ללמוד יידיש, ימצא אצלנו יידיש בפולין, ויידיש ברוסיה, יידיש בכתבי שלום עליכם ויידיש בכתבי ברקוביץ; אם ירצה ללמוד על רבי נחמן ימצא קורסים בהיבטים ספרותיים, מגוון מרצים שעוסקים בהיבטים הפילוסופיים ומרצים אחרים שמתמקדים בהיבטים מוזיקליים; ומי שתתעניין בעולם העתיק, תמצא קורסים בנושא בתנ"ך, בתלמוד, בתולדות ישראל, בלימודי ארץ-ישראל ובשפות שמיות עתיקות. זהו מצאי קורסים שאין דומה לו באף אוניברסיטה אחרת, לא בישראל ולא בעולם .

מבנה הלימודים בחוג הרב-תחומי למדעי היהדות
בחוג הרב-תחומי למדעי היהדות ניתן ללמוד במקצוע ראשי, דו-חוגי (מסלול 17260), יחד עם כל מקצוע ראשי אחר, או כמקצוע מורחב, חד-חוגי (מסלול 17101) בשפה העברית או בשפה האנגלית.
במסגרת התואר הרב תחומי במדעי היהדות ניתן ללמוד באחת מן התוכניות הבאות:

כּרמים - תוכנית מצטיינים למדעי היהדות

תרבות יהודית - תוכנית מובנית בחוג הרב תחומי