כרמים

כרמים היא תכנית מצוינות לתואר ראשון רב-תחומי במדעי היהדות, הפונה לסטודנטיות וסטודנטים מצטיינים המעוניינים להרכיב להם תוכנית לימודים מותאמת אישית, ממגוון הקורסים שבפקולטה למדעי היהדות, ולשלב אתגר לימודי ומחקרי לצד חוויה אינטלקטואלית וחברתית. לתוכנית זו מתקבלים מועמדים ומועמדות שנתוניהם גבוהים לאחר תהליך מיון. הצטרפותך לקהילת כרמים, קבוצה סטודנטיאלית אקסקלוסיבית ותוססת, תזמן לך חוויה לימודית פעילה בליווי אישי של סגל הפקולטה הבכיר. ההשכלה הרחבה שנרכשת בתוכנית מכינה את הבוגרים והבוגרות שלנו להשתלבות בכל תחום הדורש חשיבה מעמיקה ורב מימדית, יכולת ניתוח וחשיבה יצירתית. במהלך שלוש שנות הלימודים בתוכנית נבנית תפיסת עולם אנושית, עשירה ונרחבת, היכולות הללו מקנות ערך מוסף לבוגרים ולבוגרות שלנו בכל תחום שבו הם משתלבים. האפשרות שפותחת התוכנית לשילוב לימודי תעודה, כגון לימודים לתעודת הוראה ולהסמכה בעריכת לשון, מזמנת העמקה בזהות ובתרבות היהודית מתוך פיתוח ארגז כלים מקצועי ומעשי.

תוכנית כרמים בפרט והחוג הרב-תחומי למדעי היהדות בכלל, שוברים את כל המחיצות בין תחומי הדעת המסורתיים המרכיבים את הענף ומאחד אותם לכדי מסלול משולב, ייחודי באופיו ועשיר בתכניו. מדעי היהדות כוללים לימודי תנ"ך, תלמוד, תולדות ישראל, לשון עברית ושפות שמיות, ספרות עם ישראל, יידיש ולאדינו, מחשבת ישראל, לימודי ארץ-ישראל וארכאולוגיה, אמנות יהודית ולימודי המזרח התיכון. בחוג הרב-תחומי תינתן לך הכוונה וייעוץ אישי בהרכבת תוכנית לימודים שתאפשר לך להעמיק במגוון התחומים המסקרנים אותך.  

מבנה הלימודים במסלול "כּרמים" 

לתכנית "כרמים" מתקבלים מועמדים בעלי נתונים גבוהים לאחר תהליך מיון, והם זוכים למלגת שכר-לימוד לאורך לימודיהם. במסגרת לימודיהם, תלמידי "כרמים" לומדים במספר קורסים ייחודיים במסגרת החוג הרב-תחומי, ומשתתפים בסמינרים ובמפגשים ייחודיים. 

להמשך קבלת מלגת שכר לימוד על תלמידי "כרמים" לשמור על ממוצע ציונים של 90 ומעלה במעבר משנה לשנה. מי שלא יעמוד בתנאי המעבר, יוכל להמשיך את לימודיו במסלול תרבות יהודית (מסלול מובנה). 

לתלמידי "כרמים" בחוג ראשי או מורחב קיימים שני מסלולי לימוד: 

במסלול "חטיבות" התלמיד בוחר שלש (לתלמידי דו חוגי) או ארבע (לתלמידי חד חוגי) מחלקות מתוך תשע המחלקות הקיימות בפקולטה למדעי היהדות, ולומד במסגרת מחלקות אלה "חטיבות" של 10 – 12 ש"ש, הכוללות קורסי מבוא, קורסים מתקדמים וסמינריונים. באחת מהן ילמד גם קורס בהדרכה ביבליוגרפית. את יתרת הנקודות לתואר ילמד במסגרת הקורסים הייחודיים לתכנית "כרמים". 

מסלול "בהתאמה אישית" הוא מסלול ייחודי לתלמידי "כרמים". במסגרת מסלול זה, ירכיב הסטודנט, יחד עם היועץ האקדמי שלו, תכנית לימודים המבטאת את תחומי העניין המיוחדים לו, מתוך הקורסים הניתנים בכלל המחלקות בפקולטה למדעי היהדות. למשל, סטודנט המתעניין בשפות יכול ללמוד קורסים בלשון עברית ולשונות שמיות, בארמית מקראית ותלמודית, ביידיש ולאדינו ועוד. סטודנט המתעניין בתקופה היסטורית מסויימת יוכל ללמוד קורסים העוסקים באותה תקופה בהבטים שונים, במחלקות לתולדות ישראל, תנ"ך, תלמוד, מחשבת ישראל, ספרות עם ישראל ועוד. סטודנט המתעניין בתופעה חברתית מסויימת יוכל ללמוד קורסים הנוגעים לאותה תופעה במחלקות שונות. עם זאת, גם תלמידי המסלול הזה יצטרך ללמוד את קורסי המבוא הרלוונטיים, וגם ללמוד את הקורסים שיאפשרו לו להשתלב בסמינריונים במחלקות השונות. גם תלמידי מסלול "בהתאמה אישית" ישתתפו בקורסים המיוחדים וביתר הפעילויות של מסלול "כרמים". 

חובות נוספות לתלמידי כל המסלולים

סיורים לימודיים:
חלק ממחלקות הפקולטה (תנ"ך, תולדות ישראל, לימודי ארץ-ישראל, אמנות יהודית ועוד) מקיימות מספר סיורים לימודיים במסגרת לימודיהן. סיורים אלה הם מרכיב חשוב בהתנסות האקדמית והחווייתית של התלמידים הלומדים במדעי היהדות. כל תלמידי החוג נדרשים להשתתף ב- 2 סיורים לימודיים במהלך השנה. סיורים אלה יכולים להיות במסגרת הקורסים שהסטודנט לומד בהם, או כסיורים נפרדים הניתנים על-ידי המחלקות עצמן. 


קורסים כללים, שפה זרה, ויתר חובות האוניברסיטה: 
מעבר לחובות הלימודים בתוך המחלקה, דורשת האוניברסיטה מן התלמידים להגיע למכסה של 64 ש"ש לתואר, על-ידי השלמת השעות המחלקתיות בקורסים כלליים. גם קורסים אלה יכולים להבחר מתוך מחלקות הפקולטה למדעי היהדות (אך לא ממחלקות ההתמחות). אנו ממליצים לתלמידי "כרמים" ללמוד קורסים בשפות זרות, מודרניות או עתיקות, לפי תחומי ההתעניינות שלהם. האוניברסיטה גם דורשת מכל תלמיד להגיע לרמת פטור באנגלית עד תום השנה הראשונה ללימודיו. על כל תלמיד לוודא כי הוא עומד בדרישות האוניברסיטה לקבלת התואר. 

 

מלגות

במסגרת תכנית כּרמים, יקבלו סטודנטים מתאימים מלגות שכר לימוד מלאות במשך שלש שנות הלימודים. לפרטים אפשר לפנות לראשי התכנית.

קישור לתקנון המלגה

קישור לפרטי המלגה בקטלוג מלגות  - אוניברסיטת בר אילן 

ראיון עם ד"ר טובה גנזל, ראשת תכנית כרמים למצטיינים 

ניוזלטר יולי 2023